Historia rasy

Wszystko zaczęło się 21 lipca 1950 roku w angielskim Bodmin Moor w Kornwalii. Kotka domowa o imieniu Serena powiła miot, w którym wśród czterech normalnych kociąt pojawiło się jedno niezwykłe: kremowy, pręgowany kocurek o wyjątkowo delikatnej i pofalowanej sierści. Początkowo właścicielka kotka, Nina Ennismore spodziewała się, że to tykane pofalowanie sierści zaniknie wraz z wiekiem. Tak się jednak nie stało. Skręcenie sierści stawało się wyraźniejsze i dodawało młodemu kocurowi jeszcze efektowniejszego wyglądu. Kocur otrzymał imię Kallibunker a pani Ennismore postanowiła zatrzymać dla siebie ten niezwykły okaz. Kiedy udała się do swojego weterynarza w celu wykastrowania kota ten namówił ją aby wstrzymała się z tym i skontaktowała się z genetykiem A.C. Jude.

Szczęśliwie dla Korniszy, zarówno weterynarz jak i genetyk zorientowali się, że mają do czynienia z samoistną mutacją, która podtrzymywana może doprowadzić do rozwoju całkiem nowej rasy kotów nazwanej później od miejsca pochodzenia i analogii do królików z pofalowanym włosem - Cornish Rex. Za ich namową Kallibunker został skrzyżowany ze swoja matką Sereną w celu utrwalenia genu. W miocie urodziły się 3 kocięta. Kotka i dwa kocury. Kotka miała normalne futro, natomiast obydwa kocury były pofalowane. Tylko jeden kocur o imieniu Poldhu z tego miotu przeżył i dołączył do swojego ojca jako jeden z pierwszych fundatorów rasy. Poldhu był jeszcze z jednego powodu niezwykły. Jako jeden z niewielu samców w kolorze niebiesko kremowym mógł posiadać potomstwo. Nina Ennismore w oparciu o dwa kocury rozpoczęła program hodowlany. Postanowiła skrzyżować swoje Cornish Rexy z krótkowłosymi kotami domowymi a także z Burmami i kotami Syjamskimi.

W 1956 roku magazyn 'Life' opublikował pierwsze zdjęcia Rexów. Wtedy też do Stanów Zjednoczonych sprowadzono pierwsze kornisze. W tym samym roku Nina Ennismore ze względu na problemy hodowlane jak i finansowe oraz brak zwolenników nowej rasy uśpiła część kotów ze swojej hodowli. Pośród nich były niestety Serena i jej syn Kallibunker.ex


Charakter

Cornishe są niezwykle kontaktowe, urocze, radosne, ciekawskie, ,,wszędzie ich pełno", są ciepłolubne i bardzo przyjacielskie, są to kotki bardzo łagodne ale z charakterem ,,w kaszę nie dadzą sobie dmuchać".

Ich ciekawość nie ma granic, wszędzie wejdą, są bardzo skoczne i energiczne. Bardzo dobrze dogadują się z psami, które to robią często za ,,piecyk elektryczny".  Cornish Rex poza ekstremalnym wyglądem, który czyni te koty innymi od wszystkich  to przede wszystkim charakter i urok.


Wygląd i pielęgnacja


Cornish Rex to kot smukłej budowy o długich liniach.

  1. Futro - Cornish w dotryku jest bardzo ciepły, furto tego kota jest aksamitne i pofalowane, nie wymaga szczególnej pielęgnacji - wystarczy głaskać Cornisha a jego futro będzie zawsze w nienagannym stanie.
  2. Głowa cornisha jest w kształcie migdała na szczycie której znajdują się duże uszy (im większe tym lepiej :).cornisha jest w kształcie migdała na szczycie której znajdują się duże uszy (im większe tym lepiej :).
  3. Ogon w ruchu uniesiony do góry i długi.
  4. Cornish porusza się energicznie w sposób wyjątkowy i typowy dla Rexów.

Umaszczenie

Cornishe występują we wszystkich połączeniach kolorystycznych.